| Description | Buggy UTV-MX |
| Motors | 4x60W |
| Battery | 24V/7Ah |
| Remote Control | - 2.4 GHz,
- 3 speeds,
- Safety button STOP,
|
| Wheels | |
| Suspenssion | |
| Gears/Speed | - Slow Start,
- 2 x Forward gears,
- 1 x Reverse gears,
|
| Light | - LED light,
- Front light,
- Rear light,
- Light switch,
|
| Equipment | |
| Music | - MP3,
- Input for SD cards,
- Melodies,
- AUX input,
- USB input,
- Bluetooth,
- Buttons with sound-effects on the steering wheel,
|
| Power indicator | Yes, |
| Start | Switch START, |
Opened doors
| Yes + lock, |
| Seat | - Black Leather seat,
- Safety seat belt,
- 59 x 21 x 39 cm,
|
| Trunk | Storage in the back : 40 x 10 x 14 cm |
| Specifications |
|
| Car size | - Lenght 142 cm,
- Width 87 cm,
- Height 85 cm,
|
| Net Weight | 34 Kg |
| Packing Size | 150 x 82 x 46 cm |
| Gross Weight | 42 Kg |
| Maximum Capacity | 50 Kg |
| Clearance | 23 cm |
| What's Include | |
| Manual + Mounting Kit, |
| Charger , |
| Mini Jack Cable, |
| Cover, |