| Description | Super-Police |
| Motors | 2x35W |
| Battery | 12V/7Ah |
| Remote Control | - 2.4 GHz,
- 3 speeds,
- Safety button STOP,
|
| Wheels | |
| Suspenssion | |
| Gears/Speed | - Slow Start,
- Forward gears,
- Reverse gears,
- 2 speeds
|
| Light | - LED light,
- Front light,
- Rear light,
- Police light.
|
| Equipment | |
| Music | - MP3
- Melodies,
- MEGAFON
- USB input,
- Buttons with sound-effects on the steering wheel,
|
| Power indicator | Yes, |
| Start | Key, |
Opened doors
| Yes + lock, |
| Seat | - Black Leather seat,
- Safety seat belt,
- 42 x 17 x 19 cm,
|
| Specifications |
|
| Car size | - Lenght 113 cm,
- Width 69 cm,
- Height 48 cm,
|
| Net Weight | 13 Kg |
| Packing Size | 111 x 56 x 28 cm |
| Gross Weight | 15 Kg |
| Maximum Capacity | 28 Kg |
| Clearance | 8 cm |
| What's Include | |
| Manual + Mounting Kit, |
| Charger , |