| Description | Buggy SuperStar 4x4 |
| Motors | 4x45W |
| Drive | Variable drive for 2 or 4 wheels (operation via switch), |
| Battery | 2 x 12V/7Ah |
| Remote Control | - 2.4 GHz,
- 3 speeds,
- Safety button STOP,
|
| Wheels | |
| Suspenssion | - 2 x Rear,
- 2 x Front,
- Reinforcedsprings,
|
| Gears/Speed | - Slow Start,
- 3 x Forward gears,
- 1 x Reverse gears,
|
| Light | - LED light,
- Front light,
- Rear light,
- Light switch,
|
| Equipment | |
| Music | - MP3,
- Input for SD cards,
- Radio FM,
- Melodies,
- AUX input,
- USB input,
- Bluetooth,
- Buttons with sound-effects on the steering wheel,
|
| Power indicator | Yes, |
| Start | Key START, |
Opened doors
| Yes +lock, |
| Seat | - Black Leather seat,
- Safety seat belt,
- 49 x 18 x 34 cm,
|
| Trunk | Storage in the back, |
| Specifications |
|
| Car size | - Lenght 125 cm,
- Width 83 cm,
- Height 81 cm,
|
| Net Weight | 27,2 Kg |
| Packing Size | 124 x 92.5 x 40 cm |
| Gross Weight | 34,5 Kg |
| Maximum Capacity | 40 Kg |
| Clearance | 23 cm |
| What's Include | |
| Manual + Mounting Kit, |
| Charger 12V/1500 mAh, |
| Mini Jack Cable, |
| Cover, |