Jak vybrat kočárek

Kočárek je ve výbavičce pro děti největší a dost možná i nejdiskutovanější položkou. Bodejť by ne. Dětský kočárek chcete nakoupit ideálně jednou a napoprvé správně. Aby to tak opravdu bylo, připravili jsme pro vás průvodce, který vám pomůže zorientovat se v široké nabídce možností a vybrat ten nejlepší kočárek přesně pro vás.
 
Otázky, které vám pomohou s výběrem kočárku:
  • Pro jak staré dítě kočárek vybírám?
  • Chci kompletní řešení od 0 do 4 nebo pro konkrétní věk či terén?
  • Budu jezdit jen ve městě nebo chci i do přírody?
  • Jak často budu kočárek skládat a vejdu se s ním do výtahu nebo auta?
  • Plánuji využít kočárek i pro další dítě či sourozence?
Jaké jsou typy kočárků?

Hluboké kočárky pro novorozence

Kočárek s hlubokou korbou je určený pro miminka od narození do zhruba 6–8 měsíců. Hlavní výhodou hlubokého kočárku je dostatek prostoru a pohodlí pro děťátko. Nejvíce to ocení rodiče dětí narozených v zimních měsících, kdy část korby zabere fusak a tak se hodí každý centimetr navíc.
Jestli chcete miminko hodně houpat a občas si projet i náročnější terén, s klasickým hlubokým kočárkem vám to půjde snadno díky velmi dobrému odpružení. Velká kola v pohodě zvládnou i větší nerovnosti na cestě.
 
Nevýhodou je horší skladnost a nemožnost kombinovat s dalšími variantami. Jakmile vám miminko vyroste, budete muset přesedlat na sportovní kočárek.
 
Ceny hlubokých kočárků se pohybují v rozpětí od 5 000 do 17 000 Kč.
 
Hluboký kočárek – rychlý přehled pro a proti:
 
  + Prostorná a pohodlná korbička   –⁠ Horší skladnost
  + Velmi dobré odpružení   – Nelze kombinovat s dalšími  variantami
  + Vhodný do náročnějšího terénu

 

Kombinované kočárky pro malé i starší děti

Oblíbené a velmi univerzální řešení pro miminka od narození až do 3 let. Kombinovaný kočárek, nebo též kočárek 2v1 nebo 3v1, vám umožňuje na jeden podvozek umístit jak hlubokou korbičku, tak sporťák. V trojkombinaci je i kompatibilní autosedačka tzv. vajíčko, které se hodí i pro kratší vycházky místo klasické korby. Jedním nákupem tak pokryjete vše podstatné na několik let.
 
Aby se vám nákup kombinovaného kočárku opravdu vyplatil, zaměřte se na parametry sportovní varianty, kterou budete využívat nejdéle. Pohlídejte si hlavně polohovatelnost opěrky zad a nohou. Měly by se dát plně sklopit až do lehu, aby i menší děti, které ještě neumí sedět, mohly kočárek využívat a pohodlně spát v rovině.
 
Při vybírání můžete zvolit mezi pevnou a otočnou verzí. Výhodou neotočného kombinovaného kočárku je celkově lehčí konstrukce. Do výběru zasáhnou i vaše preference a to, zda si přejete být s dítětem více v kontaktu. Budete ve sportovní variantě vozit i menší dítě, na které chcete vidět? Zvažte možnost otočné verze. Starší samostatně sedící děti více ocení dobrý výhled a nerušené poznávání okolí.
 
Ceny kombinovaných kočárků se pohybují v rozmezí od 6 000 do 20 000 Kč.
 
Kombinovaný kočárek 2v1 a 3v1 – rychlý přehled pro a proti:
 
  + Jeden kočárek na dlouhou dobu    Menší hluboká korbička
  + V trojkombinaci je i autosedačka
  + Možnost dalšího příslušenství a kombinací
 
Sportovní kočárky nejen pro sportovně založené rodiče
 
Sportovní kočárek budete vybírat jen v případě, že jste se na začátku rozhodli pro hluboký kočárek bez kombinace 2v1 nebo 3v1. Sportovní kočárky jsou pro děti od cca 6 měsíců, které už umí samostatně sedět, ale existují i varianty pro děti od narození. V takovém případě musí mít plně polohovatelnou zádovou opěrku pro možnost sklopení do úplného lehu.
 
Před koupí sporťáku je nejdůležitější promyslet, kde s ním budete nejčastěji jezdit. Pro nerovný nebo horský terén si vyberte robustní konstrukci a velká nafukovací kola. Jestli žijete ve městě, často jezdíte hromadnou dopravou a kočárek budete vynášet do třetího patra bez výtahu, poohlédněte se po kočárku s lehkou konstrukcí a plastovými kolečky.
 
Ale pozor! Měli byste vědět, že kočárky s lehkou konstrukcí sice snadno vynesete do patra nebo autobusu, ale o to hůře se ovládají. Těžší kočárky se řídí lépe, ale zase je potřeba počítat s náročností u jejich zvedání a přenášení.
 
Sportovní kočárek – rychlý přehled pro a proti:
 
  + Vhodný pro sedící děti    Druhá investice, pokud jste si pořídili pouze hluboký kočárek
  Nemusíte kupovat, pokud máte  kombinovaný 2v1 nebo 3v1
  + Snadná ovladatelnost a skladování 
  + Mnoho možností a stylu
 
Golfový kočárek pro starší děti
 
Tzv. golfky se skvěle hodí pro již sedící děti, které už chodí, ale na dlouhé procházky to ještě není.
Hlavní výhodou golfáčů je možnost praktického složení (a rozložení), snadná manipulace nejen v dopravních prostředcích a také lehkost.
 
Váha a skladnost je vykoupena malými plastovými kolečky, která se příliš nekamarádí s členitým terénem, proto golfky užijete hlavně do města na krátké pochůzky a přesuny.
Některé typy jsou díky svým malým rozměrům ve složeném stavu vhodné i do letadla.
 
Golfový kočárek můžete pořídit již od 1 000 Kč.
 
Náš tip: Pokud máte možnost, nechte si golfáče až do 6 let věku dítěte. Budou se vám hodit třeba v případě zlomené nohy.
 
Golfový kočárek – rychlý přehled pro a proti:
 
  + Vhodné na kratší jízdy pro již sedící děti    Minimální úložný prostor
  + Nízká cena   – Malá kolečka: hodí se spíše do města
  + Malá váha
  + Skladnost
 
Kočárek pro dvojčata je pro vás, pokud máte dvě děti současně nebo narozené blízko po sobě.
V nabídce můžete vybírat z variant sedaček umístěných vedle sebe nebo za sebou. Každý typ má svá specifika, ale je jasné, že v obou případech je nutné počítat s větší váhou i rozměry.
 
Kočárek, který má korbičky umístěné za sebou (tzv. tandem), není vhodný pro dvojčata, protože přední sezení je jen zčásti polohovatelné a to není vhodné pro malé miminko. Lépe se hodí pro sourozence, kdy ten starší už může sedět vpředu a mít potřebný rozhled, zatímco druhé dítko uložíte vzadu, kde bude mít více klidu a vaší pozornosti. Kočárek tohoto typu je úzký a vejdete se s ním do každých dveří. Je ale velmi dlouhý a to ztěžuje manipulaci.
 
I když děti sedí vedle sebe, výrobci zohledňují standardní šířku dveří, abyste se snadno dostali do obchodu nebo autobusu. Na některé typy kočárků je možné připevnit i hluboké korby a autosedačky. Díky autosedačkám ušetříte místo v autě, protože v kufru povezete jen podvozek.
 
Kočárek pro dvojčata můžete pořídit v cenovém rozpětí od 7 000 do 13 000 Kč.

Sportovní kočárky

Aktivně sportující rodiče ocení kočárky do terénu, se kterými mohou pohodlně běhat nebo které se dají připevnit za kolo. Takové kočárky mají zpevněnou konstrukci a otočná nafukovací kolečka, která bez problémů překonají náročnější terén i městské prostředí. Kromě bezpečnostních pásů jim nechybí ruční brzda nebo možnost dovybavit se na další sporty jako je např. lyžování.

Jaké parametry zohlednit při výběru kočárku?

1. Váha

Budete kočárek často přenášet do schodů nebo dopravních prostředků? Vybírejte kočárky s lehčí konstrukcí. Počítejte ale s tím, že kočárky s menší váhou mohou mít i menší kolečka a tak nebudou příliš vhodné pro náročnější terén.
Hmotnost kočárků se běžně pohybuje mezi 10–15 kg. Sportovní kočárky od 5 do 11 kg. Golfky i pod 5 kg.

2. Skládání a rozměry

Ne každý má možnost mít kočárek v kočárkárně. Pokud bude rozkládání a skládání kočárku vaše každodenní rutina, zjistěte si nejen rozměry složeného kočárku (ať už pro úschovu v bytě nebo pro cestování autem), ale i náročnost nebo snadnost samotného procesu složení. Neobratná a složitá manipulace dokáže pěkně znepříjemnit život.

3. Bezpečnost

Obecně by měl každý kočárek splňovat normu ČSB EN 1888. Neměl by mít nikde malé části, které by dítě mohlo ulomit a vdechnout.
Mezi důležité bezpečnostní prvky (hlavně u sporťáků) patří vícebodové bezpečnostní pásy, ruční brzda nebo pojistky proti náhodnému složení. Některé typy kočárků mohou být doplněny o reflexní prvky.

4. Pohodlí i pro vás

Nastavit si výšku nebo sklon rukojeti oceníte, pokud s kočárkem bude jezdit více členů rodiny. Už samotné umístění korby ve vyšší poloze může být dostatečnou výhodou pro vaše pohodlí, abyste se během vození nemuseli sklánět a hrbit.
Možnost nastavit směr jízdy kočárku přehozením rukojeti nebo otočením korby či sporťáku je o vašich preferencích a potřebách. Zohledněte to při výběru.

5. Příslušenství a vybavení

Máte staršího sourozence? Možná se bude hodit přídavné stupátko, aby se mohl s kočárkem svézt, až bude unavený. Slunečník nebo sluneční clona? Pláštěnka? Síťka proti hmyzu nebo rukávník pro zahřátí rukou v zimním období? Zjistěte si, zda váš model umožňuje snadné doplnění tohoto příslušenství.
Na první pohled zbytné věci oceníte až v průběhu času. Kočárek s vámi bude docela dlouho a tak se každá vychytávka hodí.
 

Kola a kolečka ke kočárku

3 nebo 4 kola? Mnohem důležitější než počet kol je jejich materiál, velikost a také celková vyváženost kočárku, aby se vám s ním dobře jezdilo. Typ koleček bude záviset hlavně na prostředí, ve kterém se chcete nejvíce pohybovat.
 
Malá tvrdá kolečka z umělé hmoty se nejlépe hodí na zpevněné a udržované cesty. Jejich výhodou je nízká váha, která se promítne do celkové váhy kočárku. Plastová kolečka ale velmi málo pruží a veškeré nárazy tlumí především tlumiče.
 
Větší nafukovací kola kočárku se hodí především do složitějšího terénu a na vesnice. Mají větší průměr (asi 30 cm) a širší záběr v kontaktu s terénem, takže se nemusíte bát boření do bahna nebo písku. Nafukovací kolečka tlumí otřesy a tak je jízda v kočárku pro miminko mnohem komfortnější. Nevýhodou je větší váha a možnost píchnutí kola. To ale můžete vyřešit výběrem kol s pěnovou výplní.
 
U nafukovacích kol si pohlídejte, aby nebyla podhuštěná, protože pak je ovládání kočárku mnohem těžší. Přehuštěná kola zase nepruží, což je jejich hlavní funkce. Podhuštění i přehuštění pneumatik má za následek rychlejší opotřebení kol. Provádějte pravidelnou kontrolu a udržujte kola nahuštěná v rozmezí 0,8 a 1 atm.
 
Otočná kolečka vám umožní pohodlnější zatáčení, třeba v obchodě, kde snadněji prokličkujete mezi regály. Aretaci koleček, což je zablokování samovolného otáčení, oceníte na silnici, nerovném terénu nebo při jízdě ve sněhu, kde je naopak třeba více stability.
 
Náš tip: Chcete zjistit vyváženost vybraného kočárku? Udělejte si v obchodě malý test. Pokud jste vybrali kočárek s pohyblivými kolečky, zaaretujte je (sešlápněte spínač, který zamezí kolečkům otáčení o 360 stupňů). Kočárek postavte rovnoběžně se spárou podlahy tak, aby měl před sebou alespoň 3 m volného prostoru a oběma rukama od sebe kočárek odstrčte. Pokud uvidíte, že se významně odchýlil od spáry, rozhodně ho nekupujte. S řízením takového kočárku byste se velmi nadřeli, a navíc je to důvod k reklamaci!

Jak správně pečovat o kočárek

Už při nákupu si zjistěte, jestli lze potah kočárku sundat a vyprat doma v pračce. Pokud potah sejmout nelze, nezbývá vám než jej čistit ručně dle doporučení výrobce.

 

  • Mokrý potah nebo celý kočárek nikdy nesušte na přímém slunci, protože by mohlo dojít k nežádoucímu vyblednutí barev.
  • Pravidelně se věnujte promazávání koleček a údržbě podvozku. Ulpívají na něm nečistoty, které se následně negativně projeví na jeho stavu.
  • Kočárek byste měli skladovat na suchém a čistém místě.
  • Neměli byste používat jiné náhradní díly než ty, které jsou schválené přímo výrobcem.
 
Dobrá rada: Pokud budete kočárek skladovat v bytě nebo s ním často jezdit autem, vyplatí se vám pořídit si návleky na kola. Většinou jsou vyrobeny z nepromokavých materiálů a když se zašpiní, vyperete je v pračce. Na kola se nasazují pomocí gumičky nebo suchého zipu.

Jakých chyb se vyvarovat při používání kočárku

Mezi nejčastější chyby patří předčasné posazování dítěte. Pokud miminko z hlubokého kočárku vyroste příliš rychle, nemůžete ho ihned posadit do sporťáku, přetěžují se tím zádové svaly a blokuje přirozený vývoj. V tomto případě je nutné, aby měl sporťák polohovací záda i podložku nohou a dítě v kočárku mohlo být v polosedu.
 
Pokud je miminko v kočárku většinu části bdělého stavu, měli byste se postarat o to, aby pravidelně měnilo svou polohu. Kočárek tedy musí být prostorný, aby si dítě mohlo natáhnout nohy a rozpažit ruce. Abyste předešli deformování hlavičky, měli byste dítě otáčet i na bříško, případně na boky. Dobré je i měnit pozici hračky připnuté na kočárku, aby se za ní dítě otáčelo jak na pravou, tak na levou stranu.
 
 

Už víte, jaký kočárek je pro vás ten pravý? Vyberte si z naší široké nabídky kočárků