Jak vybrat kočárek

Typy kočárků

 • hluboké
 • kombinované
 • sportovní
 • golfový
 • sourozenecký

Základní otázky, které ovlivní váš výběr

 • Chci 3 nebo 4 kola?
 • Budu potřebovat gelová nebo nafukovací kola?
 • Preferuji otočná nebo pevná kola?
 • Upotřebím přehazovací rukojeť?
 • Chci, aby na kočárek bylo možné nasadit autosedačku (0-13 kg)?
 • Jak často budu kočárek skládat a vejdu se s ním do výtahu?

Hluboké kočárky pro novorozence

Jsou určené pro novorozence a malá miminka do zhruba 8 měsíců. Klasický hluboký kočárek se od kombinovaného kočárku liší tak, že má pouze jednu hlubokou korbu a nejde kombinovat s dalšími variantami kočárku. Jeho výhodou je, že korbička je větší než u kombinovaného kočárku, a tak v něm má miminko dostatek prostoru a pohodlí.

Dno kočárku by mělo být pevné, protože je oporou pro páteř miminka. Lůžko by mělo být z tvrdého materiálu, na kterém je termoizolace a kvalitní matrace. Součástí termoizolace mohou být i otevírací či uzavírací kanálky, které korbu v létě odvětrávají a na zimu se dají zavřít, aby miminko nenastydlo. Můžete se také setkat s matracemi, které mají tyto kanálky v oblasti hlavičky, pokud by se dítě samovolně otočilo, nemusíte se bát, že by se udusilo.

Klasický hluboký kočárek bývá dobře odpružený, takže v něm můžete miminko houpat a nebude vám dělat problém ani jízda v náročnějším nerovném terénu. U tohoto modelu počítejte s tím, že má horší skladnost a až vám z něj miminko vyroste, budete se muset poohlédnout po sportovním kočárku.
Ceny hlubokých kočárků se pohybují v rozpětí od 5 000 do 17 000 Kč.

 • dobře odpružený a vhodný do náročnějšího terénu
 • dostatečně prostorná korbička
 • horší skladnost
 • není možné jej kombinovat s dalšími variantami, takže až dítě vyroste, musíte koupit nový kočárek

Kombinované kočárky pro malé i starší děti

Tento typ kočárků můžete hledat také pod označením kočárek 3v1. Mohli bychom ho označit za „univerzál“, protože v něm pohodlně odvozíte mimčo od narození až do věku 3 let. Na podvozek kočárku můžete umístit jak hlubokou korbičku, tak autosedačku a ještě sporťák. Vaší další investicí bude už jen „golfáč“, jehož pořízení už není tak nákladné.

S hlubokou korbičkou kombinovaného kočárku mohou mít potíž zejména miminka narozená na podzim, protože tu existuje určité riziko, že jim hluboká korba nebude během celé zimy stačit. Novorozeňata rostou jako z vody a vy musíte počítat s tím, že prostor korby v zimě zaplníte také objemným fusakem. Této komplikace se však nemusíte obávat, stačí se dobře poradit v obchodě a vybrat si správný fusak. Miminko bude mít nový rozhled a ve správně vybraném fusaku mu bude dobře.

U trojkombinace se zaměřte na variantu sporťáku, který by měl být kompletně polohovatelný. Měly by se dát sklopit záda i narovnat podložka, aby mimino mohlo pohodlně spát v rovině. U varianty sporťáku si můžete vybrat mezi pevnou a otočnou verzí. Výhodou neotočného sporťáku je celkově lehčí kočárek. A ruku na srdce, miminko se spíš těší z nového výhledu a poznávání nových věcí, než koukání na vás, kdy mu ve výhledu trochu „překážíte“. Ceny kombinovaných a sportovních kočárů se pohybují v rozmezí od 6 000 do 20 000 Kč.

 • jeden kočárek na dlouhou dobu
 • menší hluboká korbička

Sportovní kočárek nejen pro sportovně založené rodiče

Sportovní kočárek budete vybírat jen v případě, že jste se hned na začátku rozhodli pro hluboký kočárek a nechtěli kočárek v trojkombinaci. Před koupí sporťáku se zamyslete nad tím, kde s ním budete jezdit nejčastěji. Pokud budete jezdit po nerovném terénu, vyplatí se vám robustní konstrukce a velká nafukovací kola. Tento kočárek je ideální pro rodiny žijící na vesnici nebo v horách. Pokud víte, že budete chtít s kočárkem jezdit na inline bruslích, pořiďte si takový, který má ruční brzdu. Jestli žijete ve městě, často jezdíte hromadnou dopravou a kočárek budete vynášet do třetího patra bez výtahu, vyplatí se vám kočárek s lehkou konstrukcí a postačí plastová kolečka.

Váha je rozhodně důležitým faktorem. Měli byste vědět, že kočárky s lehkou konstrukcí sice snadno vynesete do patra nebo autobusu, ale hůř se ovládají. Těžší kočárky se řídí lépe, ale zase se s nimi nadřete při vynášení. Proto je velmi důležitá vyváženost kočárku.

Dobrá rada Pokud chcete zjistit vyváženost jakéhokoliv kočárku, můžete si v obchodě udělat malý test. Pokud jste vybrali kočárek s pohyblivými kolečky, zaaretujte je (sešlápněte spínač, který zamezí kolečkům otáčení o 360 °). Kočárek postavte rovnoběžně se spárou podlahy tak, aby měl před sebou alespoň 3 m volného prostoru a oběma rukama od sebe kočárek odstrčte. Pokud uvidíte, že se významně odchýlil od spáry, rozhodně ho nekupujte. S řízením takového kočárku byste se velmi nadřeli, a navíc je to důvod k reklamaci!

 • vhodné do jakéhokoliv terénu
 • snadná ovladatelnost
 • druhá investice, pokud jste si nejdříve pořídili pouze hluboký kočárek pro novorozence

Golfový kočárek pro starší děti

Golfový kočárek vybírejte podle věku vaše prcka. Pokud kupujete kočárek pro dvouleté dítě, můžete vybírat z levnějších modelů, které se nedají polohovat. Pokud však potřebujete golfáč pro dítě, které ještě dobře nesedí, je důležité, aby disponoval polohovatelnou opěrkou zad i nožiček a aby byl dostatečně pohodlný. Velkou výhodou golfáčů je možnost praktického složení a jednoduchá manipulace například v dopravních prostředcích. Při výběru si také vyzkoušejte, jak se vám drží rukojeti kočárku.

Náš tip: Pokud máte možnost, nechte si kočárek doma až do 6 let věku dítěte. Bude se vám hodit v okamžiku, kdy by si třeba zlomilo nohu. Golfáče můžete pořídit již od 1 000 Kč, záleží, pro jak staré dítko kočárek kupujete.

 • nízká cena
 • většinou malá váha
 • praktická skladnost

Sourozenecký kočárek

Sourozenecký, též kočárek pro dvojčata, je přínosný zejména pro maminky, které mají buď dvojčata, nebo dvě děti narozené blízko po sobě. Vybírat můžete ze 2 variant:

Sezení za sebou

Kočárek, který má korbičky umístěné za sebou (tzv. tandem), není vhodný pro dvojčata, protože přední sezení je jen zčásti polohovatelné, což není vhodné pro malé miminko. Lépe se hodí pro sourozence, kdy jeden je o něco starší a už může sedět, zatímco druhé může ležet vzadu.
Kočárek tohoto typu je úzký, takže se s ním vlezete do každých dveří, ale je velmi dlouhý, takže se s ním špatně manipuluje.

Sezení vedle sebe

U kočárků tohoto typu je pamatováno na standardní šířku dveří, takže se nemusíte bát, že byste se s tímto kočárkem nedostali do obchodu nebo autobusu. Na některé typy kočárků je možné připevnit i hluboké korby a autosedačky. Díky autosedačkám ušetříte místo v autě, protože v kufru povezete jen podvozek.
Kočárek pro dvojčata můžete pořídit v cenovém rozpětí od 7 000 do 13 000 Kč.

 • výběr z více variant
 • kvůli svému objemu a váze se s ním hůř manipuluje

Kolečka ke kočárku

Volba typu koleček se nejčastěji odvíjí od prostředí, ve kterém se budete nejvíce pohybovat.

Malá tvrdá kolečka z umělé hmoty se nejlépe hodí na zpevněné a udržované cesty. Jejich jedinou výhodou je nízká váha, což znamená, že i váha kočárku je menší. Plastová kolečka velmi málo pruží a veškeré nárazy tlumí především tlumiče.

Větší nafukovací kola kočárku se hodí především do terénu a na vesnice. Mají větší průměr (asi 30 cm) a širší záběr v kontaktu s terénem, takže se nemusíte bát boření do bahna nebo písku. Nafukovací kolečka tlumí otřesy, takže jízda v kočárku je pro miminko mnohem komfortnější. Nahuštění kol by se mělo pohybovat od 0,8 až po 1 atm. Kola by neměla být podhuštěná, protože se pak s ovládáním kočárku velmi nadřete, ale ani přehuštěná, protože pak kolo vůbec nepruží, což je jeho hlavní funkce. Podhuštění i přehuštění pneumatik má za následek rychlejší opotřebování kol. Náhradní duše ke kočárkům můžete pořídit buď v servisech na kočárky, ale také v cyklo prodejnách nebo na internetu.

U předních otočných koleček hraje důležitou roli aretace, což je zablokování samovolného otáčení. Otáčení koleček oceníte v momentě, kdy se pohybujete třeba po obchodě, kde se musíte pohybovat mezi regály, na silnici nebo v terénu jistě oceníte stabilitu koleček.

Jak správně pečovat o kočárek

V obchodě se rozhodně zaměřte na to, jestli lze potah kočárku snadno sundat a jestli je pratelný. Někdy vám postačí potah očistit pouze mokrým hadříkem. Při větším znečištění je však dobré, pokud ho můžete hodit do pračky. V takových případech můžete použít běžný prací prostředek.

 • Mokrý potah nebo celý kočárek nikdy nesušte na přímém slunci, protože by mohlo dojít k nežádoucímu vyblednutí barev.
 • Pravidelně se věnujte promazávání koleček a údržbě podvozku. Ulpívají na něm nečistoty, které se následně negativně projeví na jeho stavu.
 • Kočárek byste měli skladovat na suchém a čistém místě.
 • Neměli byste používat jiné náhradní díly než ty, které jsou schválené přímo výrobcem.

Dobrá rada: Pokud budete kočárek skladovat v bytě nebo s ním často jezdit autem, vyplatí se vám pořídit návleky na kola. Většinou jsou vyrobeny z nepromokavých materiálů a dají se prát v pračce. Na kola se mohou nasazovat buď pomocí gumičky, nebo suchého zipu.

Jakých chyb se vyvarovat při používání kočárku

Mezi nejčastější chyby patří předčasné posazování dítěte. Pokud miminko z hlubokého kočárku vyroste příliš rychle, nemůžete ho ihned posadit do sporťáku, přetěžují se tím zádové svaly a blokuje přirozený vývoj. V tomto případě je nutné, aby měl sporťák polohovací záda i podložku nohou a dítě v kočárku mohlo být v polosedu.

Pokud je miminko v kočárku většinu části bdělého stavu, měli byste se postarat o to, aby pravidelně měnilo svou polohu. Kočárek tedy musí být prostorný, aby si dítě mohlo natáhnout nohy a rozpažit ruce. Abyste předešli deformování hlavičky, měli byste dítě otáčet i na bříško, případně na boky. Také byste měli měnit pozice hračky, která je připnutá na kočárku, aby se za ní dítě otáčelo jak na pravou, tak na levou stranu.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení