Jak vybrat autosedačku

Ať už vyrazíte autem na rodinnou dovolenou nebo do města po nákupech, pokud máte dítě, je potřeba pořídit mu vhodnou autosedačku, abyste společně cestovali kdykoli a kamkoli se vám zachce. Stejně jako kočárek, i autosedačka se stala nezbytnou součástí výbavičky dítěte. Aby pro vás byl správný výběr hračkou, připravili jsme průvodce, který vám ukáže, jak postupovat a na co si dát při výběru dětské autosedačky pozor.

 

Čím začít při výběru autosedačky

Rozhodujícím faktorem je hmotnost a výška vašeho dítěte. Jakmile znáte tyto parametry, snadno si zjistíte, do které váhové skupiny patří. Podle původní směrnice ECE R44/04, platné již od 80. let minulého století, je 5 váhových skupin. V roce 2013 vstoupila v platnost novější směrnice EU, tzv. i-Size podléhající normě ECE R129, která se řídí jen výškou dítěte. Tato norma vznikla pro zvýšení bezpečnosti dětí a časem by měla nahradit původní.

Skupiny autosedaček dle váhy dítěte:

  • Skupina 0 – od narození do 10 kg. Odpovídá věku do 1 roku.
  • Skupina 0+ – od narození do 13 kg. Odpovídá věku od 12 do 18 měsíců.
  • Skupina I – od 9 do 18 kg. Odpovídá věku od 1 roku do 4 let.
  • Skupina II – od 15 do 25 kg. Odpovídá stáří dítěte od 3 do 7 let.
  • Skupina III – od 22 do 36 kg. Odpovídá stáří dítěte od 6 do 12 let.

Vzhledem k tomu, že v průběhu života dítě potřebuje přibližně 2–3 autosedačky, není to zrovna ekonomicky zanedbatelná položka. Proto jsou na trhu i sedačky pro více váhových skupin tzv. rostoucí autosedačky. Vyrábí je třeba Joie, Avionaut, Recaro, Nania, Cybex nebo Britax. Právě tyto autosedačky se těší velké oblibě.

Přestože kdysi šlo v případě kombinovaných autosedaček o kompromis v otázce bezpečnosti, nezávislé crash testy automotoklubů tyto autosedačky hodnotí velmi dobře. Dnešní kombinované autosedačky se směle vyrovnají autosedačkám určeným pro konkrétní skupiny. Z jakých kombinací můžete vybírat? Nejčastěji jsou to:

  • Skupina 0/I (0+/I) – do hmotnosti 18 kg
  • Skupina I/II/III – hmotnost od 9 do 36 kg
  • Skupina II/III – hmotnost od 15 do 36 kg

i-Size a ukotvení ISOFIX

Jedním z hlavních kritérií kvalitní autosedačky je již zmíněná bezpečnost. Nová norma i-Size, která definuje autosedačky podle výšky dítěte, umožňuje rodičům lepší orientaci při konečném výběru vhodného modelu, ale také zvyšuje bezpečí a pohodlí potomků. Jak? Správné usazení sedačky v autě je pro zamezení možnému úrazu klíčové. Pevný kotvící systém ISOFIX, kterým je vybavena většina aut vyrobených po roce 2006, umožňuje připevnit autosedačku přímo do připravených jistících bodů, aniž byste při tom museli použít bezpečnostní pásy. Přes speciální úchyt tak bezchybně a napevno propojíte autosedačku s vozidlem. Tato stabilita se projeví i v pohodlí dítěte při jízdě, hlavně v prudkých zatáčkách.

Skupiny autosedaček podle i-Size normy:

  • i-Size autosedačky do výšky 76 cm
  • i-Size autosedačky pro výšku 61–105 cm
  • i-Size autosedačky pro výšku 100–150 cm.

Upozornění: Nikdy nekupujte větší autosedačku, aby vám déle vydržela. Větší autosedačka nemůže plnit svou bezpečností funkci tj. nechrání vaše dítě. Proto vždy vybírejte autosedačku odpovídající váze a výšce dítěte.

 

Autosedačky 0–13 kg

Autosedačky pro skupiny 0 a 0+ jsou podle tvaru často nazývány vajíčko nebo kolébka. V autě se umisťují vždy tak, aby bylo miminko zády ve směru jízdy. Tato poloha lépe chrání v případě nárazu, protože konstrukce autosedačky tvoří pevnou oporu pro záda, krk a hlavu novorozenců a malých dětí.

Pokud vlastníte auto vybavené systémem ISOFIX, pak si můžete pořídit autosedačku s bází, kterou s ISOFIXEM lehce propojíte. Báze je podstavec, který se natrvalo nechává připojený v autě a vajíčko se do něj pouze jednoduše nacvakne. Při častém cestování to opravdu oceníte. Když ISOFIX nemáte, autosedačku klasicky připoutáte bezpečnostním pásem.

Autosedačky pro miminka jsou obvykle lehké a pro přenášení jsou opatřené šikovným madlem. Některé typy se dají připevnit na podvozek kočárku, což může být pro další manipulaci velmi užitečné. Pokud hodně cestujete, stojí za to pořídit si vajíčko kompatibilní s podvozkem kočárku.

Miminka by ve vajíčku měla být jen nezbytně dlouhou dobu, doporučuje se maximálně dvě hodiny v kuse. Pak je třeba dítě na nějaký čas vyndat. Je to důležité proto, že poloha dítěte (hlavně novorozence) je ve vajíčku specificky vytvořená pro zvýšení bezpečnosti během jízdy. Vhodná pozice pro vývoj páteře miminka je ale v lehu na zádech a to v autě nelze. Nezapomeňte proto při delších cestách na pauzy. Ostatně, oceníte je i vy.

Kdy vyměnit autosedačku za větší? Jakmile vaše dítě převyšuje horní okraj autosedačky, a to i když váhou odpovídá dané skupině.

 

Autosedačky 0–18 kg

Tyto autosedačky kombinují váhovou skupinu 0 a I, a proto jsou vhodné od novorozence až po batolata, ale maximálně do 4 let. I tato sedačka se umisťuje proti směru jízdy, aby krční páteř dítěte byla bezpečně chráněna. Pro novorozence je častým doplňkem speciální vložka, která umožní pohodlné cestování i menším a předčasně narozeným dětem. Výhodou autosedačky do 18 kg je delší doba využití.

 

Autosedačky 9–18 kg

Jakmile vám novorozeně z první autosedačky vyroste, přijde na řadu výběr ze skupiny I, určené pro batolata od 9 kg hmotnosti. Velmi praktické jsou modely autosedaček, které jsou polohovatelné, takže dítěti umožní pohodlnější spánek během dlouhé cesty autem. Velkou výhodou je také to, že dítě v nich sedí výše a lépe vidí z okna. Cestování je tak mnohem zábavnější. Autosedačky skupiny I se umísťují po směru jízdy.

Pro zvýšení bezpečnosti se ve výběru zaměřte na zesílené bočnice v oblasti hlavy. Ty vašeho potomka lépe ochrání před nárazem z boku. Také je dobré, pokud je sedačka vybavena vlastními výškově nastavitelnými pásy s centrálním utahováním. Nejlepší autosedačky mají systém uchycení ISOFIX, díky kterému pevně propojíte sedačku s autem. Autosedačku s ISOFIX můžete použít i do auta, které tento systém nemá, je zde totiž stále možnost standardního přichycení pomocí autopásu.

 

Autosedačky 9–25 kg

Autosedačky spojující váhovou skupinu I a II jsou pro děti od 1 roku do přibližně 7 let. Tyto autosedačky mohou mít ještě pětibodový pásový systém použitelný do předem stanovené váhy dítěte, nebo využívají pouze tříbodový pás, který je součástí každého automobilu. Některé modely např. Britax, Cybex, Joie, Kiddy mají bezpečnostní pult, který ochrání oblast břicha a tím zvyšuje bezpečnost dítěte. Autosedačky mají také možnost polohování a podle potřeby postupně „rostou“ s vaším dítětem.

Podobně jsou na tom autosedačky 9–36 kg, které kombinují skupinu I, II a III. Využijete je až do 12 let nebo do 150 cm výšky.

 

Autosedačky 15–36 kg

Autosedačky pro starší sedící děti váhové kategorie II a III. Tyto sedačky jsou bez vlastního popruhového systému a používá se klasický tříbodový pás dostupný v autě. I zde je zádová opěra s možností vlastního výškového nastavení pro maximální pohodlí. Bezpečnost zajišťuje boční ochrana hlavy.

Co si pohlídat? Aby bezpečnostní pás vedl přes klíční kost a nebyl moc vysoko přes krk. Při kolizi by totiž mohlo hrozit udušení dítěte.

 

Podsedáky

Levnější a skladnějí alternativa pouze pro největší děti, které ještě nedosáhly váhy 36 kg nebo výšky 150 cm. Podsedák má jedinou funkci, přizvednout dítě do správné výšky, aby mu šikmá část autopásu nešla přes krk.

Podsedák v podstatě nevyžaduje žádnou „instalaci“ a je opravdu levný. Z pohledu bezpečnosti však mnoho nepřináší. Není pevně fixován v automobilu a tak se může během jízdy posouvat.

Měli byste také vědět o možnosti dokoupení návleku na bezpečnostní pás z absorpční hmoty tzv. šokabsorb. Pokud dojde k nehodě, šokabsorb zmenšuje zatížení hrudníku a je prevencí vzniku modřin. Navléká se na tu část pásu, která vede přes hrudník a rameno.

 

Hlavní je bezpečnost

Jedna věc jsou jednotlivé prvky zvyšující bezpečnost dítěte. Stejně důležité je ale správné používání autosedaček, aby vašim dětem během cesty bezpečí opravdu poskytovaly. Zde je několik obecných tipů a doporučení, které vám pomohou:

  • Novorozence a malé děti do 15 měsíců vozte vždy proti směru jízdy. Autosedačka při nárazu podrží a rozloží veškerou hmotnost dítěte, hlavně hlavičky, a nedojde tak k poškození krční páteře.
  • Pásy utáhněte tak, aby mezi tělem dítěte a pásem zůstal prostor přibližně na dva prsty. Neusazujte do autosedačky dítě v zimní bundě nebo kombinéze, protože nemáte jistotu dostatečného připoutání. Dítě pak není v autosedačce stabilní a kromě nadměrného pohybu může při nárazu dojít i k jeho vypadnutí.
  • Správně umístěná autosedačka se nehýbe a drží na místě. Pro větší bezpečnost ukotvení a stability sedačky preferujte autosedačky se systémem ISOFIX.
  • Horní hrana autosedačky musí vždy končit nad horním okrajem uší dítěte. V případě nehody pak nemůže dojít ke zranění spodiny lebeční. Pokud je dítě vyšší je potřeba autosedačku upravit nebo pořídit novou pro správnou váhovou či výškovou skupinu.
  • Po autonehodě autosedačku vyměňte. Sedačka už nemusí být plně funkční a je možné, že nedokáže chránit stejně jako předtím, i když na první pohled nemusí mít oku viditelnou vadu či poškození.
  • Rozmyslete si nákup z druhé ruky nebo z bazaru. Nikdy nevíte, zda autosedačka neprošla autonehodou a ani nevíte, jak dlouho a intenzivně byla využívána. Přece jen je rozdíl jezdit s dětmi každý den nebo jen občas na víkendové výlety.

 

Jak na montáž autosedačky

Hned v úvodu je dobré zmínit, abyste vždy dodržovali pokyny výrobce. Špatné upevnění sedačky nebo dítěte může být při nehodě fatální. Kdyby se celá sedačka uvolnila, tak je dítě kromě nárazu do sedadla před ním, ohroženo i samotnou autosedačkou. Obecně existují dva způsoby upevnění. Jeden je za pomocí tříbodového autopásu. Ten je většinou provlečen zezadu autosedačky, u modelu pro větší děti pak „klasicky“ jako u dospělého. V autosedačkách určených pro malé děti (většinou do 18 kg) je ještě samostatný systém bezpečnostních pásů přímo v autosedačce.

Další možností ukotvení je tzv. ISOFIX, jehož používání doporučuje i BESIP. Jedná se o systém, kterým se pevně spojí sedačka s konstrukcí auta. Jde vlastně o kombinaci normovaných úchytných bodů na sedadle automobilu a záchytných ramen na autosedačce. Autosedačku pak do auta jednoduše nacvaknete, nebo vycvaknete. Sedačka je pevně spojena s konstrukcí automobilu a je maximálně stabilní a odolná při nárazu. Pokud váš automobil umožňuje ISOFIX, dejte mu přednost, protože je to snadnější a bezpečnější způsob ukotvení.

Systém ISOFIX najdete ve většině nově vyrobených automobilů. Zda je vámi vybraná autosedačka kompatibilní s vozem, zjistíte na tzv. zkušební značce. Je to štítek, kterým musí být opatřena každá autosedačka. Obsahuje informace ohledně výrobce (symbol a kód země nebo název produktu) a také používání a bezpečnostním standardu (váha a výška dítěte, použitou normu). Typ Universal znamená, že lze použít pro všechny typy vozů.

Máte už jasno? Tak to je správný čas prohlédnout si naši nabídku autosedaček.